چرا وردپرس را برای سایت ساز انتخاب کردیم؟

سایت ساز ها نرم افزارهایی هستند که برای کاربر وبسایت می‌سازند. حال کاربر اگر بخواهد بدون داشتن دانش برنامه نویسی یک وبسایت برای کسب و کار خود ایجاد کند، وبسایت او باید دارای سیستم مدیریت محتوا باشد.

ما برای راه اندازی سایت ساز وبلیکس تصمیم داشتیم نرم افزاری بسازیم تا با کمک سیستم های مدیریت محتوای محبوب جهان، سایت بسازد. حال مهم‌ترین سوالی که پیش می‌آید این است که:‌ بین سه سیستم مدیریت محتوای وردپرس، جوملا و دروپال، کدامیک برای کار ما بهتر است؟ در ادامه‌ی این مطلب چکیده ای از چالش‌ها و بررسی هایی که برای رسیدن به پاسخ این سوال انجام دادیم را باهم مرور می‌کنیم.

وردپرس یا جوملا یا دروپال؟

سوال اول:‌ بین وردپرس، جوملا و دروپال کدامیک محبوب تر است؟

برای به دست آوردن پاسخ این سوال رفتیم سراغ آمارها و نمودارهایی که بعضی از سایت‌های مرجع منتشر کرده بودند. همانظور که مشاهده می‌کنید طبق دیاگرام زیر ۳۵.۸٪ از سایت‌ها از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می‌کنند. ۲.۴٪ از جوملا و ۲.۸٪ از دروپال.(رنگ سبز به معنای سهم بازار است) پس طبق این دیاگرام وردپرس از محبوبیت بیشتری برخودار است.

نمودار محبوبیت وردپرس
منبع w3techs.com

سوال دوم: کدام CMS در ایران محبوب‌تر است؟

در قدم بعدی پارامترهای تاریخ انتشار (سن CMS) ، تعداد سایت‌های فعال با این سی ام اس ها در ایران و جهان و همچنین فراوانی قالب و افزونه را بررسی کردیم.

پارامترها وردپرس جوملا دروپال
تاریخ انتشار سال ۱۳۸۲ سال ۱۳۸۴ سال ۱۳۸۰
سایت فعال در جهان ۲۷,۰۲۱,۷۵۰ ۸۲۹,۳۵ ۳۱۱,۷۳۴
سایت فعال در ایران ۳۴۵,۸۷۸ ۶,۰۸۲ ۷۲۶
فراوانی قالب و افزونه بیشتر از ۵۰ هزار بیشتر از ۱۰ هزار بیشتر از ۴۰ هزار

طبق این بررسی پر واضح است که سیستم مدیریت محتوای وردپرس در جهان و از همه مهمتر در ایران از محبوبیت بسیار بالاتری نسبت به سایر CMS ها بر خوردار است.

همچنین از آن جایی که در سایت ساز وبلیکس، امکان کسب درآمد طراحان و توسعه دهنده‌گان وبسایت از طریق فروش وبسایت فراهم بود، فراوانی تعداد قالب‌ها و افزونه ها و همچنین محبوبیت CMS از اهمیت بالایی برخودار بود که طبق آمار به دست آمده از وبسایت Built With به این مهم دست پیدا کردیم.

سوال سوم: کدام سیستم مدیریت محتوا رشد بیشتری داشته و خواهد داشت؟

گام بعدی بررسی نرخ رشد سهم بازار هر یک از CMS ها بود. این خیلی مهم است که یک وبسایت دارای سیستم مدیریت محتوای به روز دنیا (زنده) باشد و همراه با تکنولوژی روز دنیا ارتقا پیدا کند. نمودار زیر روند سهم بازار را از هر یک از سی ام اس ها مشخص می‌کند. همانطور که مشاهده می‌کنید درصد سهم بازار وردپرس علاوه بر اینکه نسبت به سایر CMS ها بسیار بیشتر است، صعودی و رو به افزایش است.

نرخ رشد محبوبیت وردپرس
منبع w3techs.com

سوال چهارم: کدام سیستم مدیریت محتوا سریع‌تر نصب می‌شود و ساده تر است؟

پارامترها وردپرس جوملا دروپال
میزان سادگی درجه سختی ۱ درجه سختی ۲ درجه سختی ۳
زمان نصب کمتر از ۵ دقیقه کمتر از ۱۰ دقیقه کمتر از ۱۰ دقیقه

جمع بندی

پس از بررسی و مقایسه‌ی پارامترهایی که توضیح داده شد، طبق جدول زیر جمع بندی کردیم:

پارامترها کدارم CMS بهتر است؟
سهم بازار وردپرس
تعداد قالب و افزونه وردپرس
میزان سادگی وردپرس
محبوبیت در ایران وردپرس
مدت زمان نصب وردپرس
امنیت هر سه یکسان هستند.

همانطور که پر واضح است سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای راه اندازی وبسایت‌ها از سایر CMS ها بهتر است.

1 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید

برای نظر دادن شما باید وارد شوید.